Raksti

Septiņu elementu formula sievietes pavasara atmodai

Septiņu elementu formula sievietes pavasara atmodai

Dziļi ieelposim pavasarīgo spirgtumu! Tas palīdzēs labsajūtai un skaistumam. Stiprināsimies jaunajai sezonai, kas prasīs daudz spēka un enerģijas darbam un rūpēm par savējiem. Būsim drosmīgas un aktīvas, bet neaizmirsīsim par sevi! „Paveikt ļoti daudz un sasniegt jaunu mērķu virsotnes, – mēs to varam, rūpīgi ievērojot vitamīnu un minerālvielu formulu pavasarīgai atmodai. Visi vajadzīgie elementi ir rodami daudzveidīgā uzturā un vajadzības gadījumā papildināmi ar aptiekas produktiem,” atgādina „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone. Ja organismā trūkst šo svarīgo vitamīnu, tad arī mati, nagi un āda, nespēj pilnvērtīgi atjaunoties un uzturēt savu dabīgo skaistumu.

 A vitamīns padara ādu elastīgāku

Kā zināt, ka trūkst A vitamīna

Pirmās pazīmes, kas liecina par to, ka jūsu organismam trūkst A vitamīna ir blaugznu parādīšanās, mati kļūst trauslāki, āda kļūst sausāka un var pasliktināties redze. 

Kam vajadzīgs

A vitamīnam ir liela nozīme ādas, matu un redzes veselībai. A vitamīns palīdz ādas dziedzeriem izstrādāt sebumu jeb taukaino vielu, kas nepieciešama galvas ādas mitrināšanai, kā arī tas palīdz uzturēt matus veselīgus. Šis vitamīns arī atjauno un padara ādu elastīgāku.

Kur atrodams

A vitamīns ir atrodams tādos pārtikas produktos kā gaļā, sviestā, olās, tomātos, liellopu aknās un dažādos salātos.

B vitamīni piedalās ādas atjaunošanā

Kā zināt, ka trūkst B vitamīna

B vitamīna trūkums izraisa agrīnu sirmu matu parādīšanos, blaugznas, sausu galvas ādu un lēnu matu augšanu un pat izkrišanu. Šī vitamīna deficīts organismā var izraisīt arī bālu sejas ādu, galvas reiboni un miglainu redzi.

Kam vajadzīgs

B vitamīns ietver veselu vitamīnu grupu. Papildus matu veselības nodrošināšanai tie uztur olbaltumvielu līmeni šūnās un dod tām enerģiju, stiprina un piedalās ādas atjaunošanā, atbalsta ogļhidrātu un tauku vielmaiņu. B1 – veicina ādas elastību un cīnās ar smalkām grumbām; B2 – atjauno ādu un piešķir dabīgu ādas sārtumu; B3 – veicina ādas veselības uzlabošanos; B6 – padara matus mīkstākus un mitrina tos; B12 – novērš ādas iekaisumus un paātrina dzīšanu.

Kur atrodami B grupas vitamīni

B grupas vitamīni atrodami riekstos, kviešos, sēklās, kartupeļos, pienā, olās, spinātos un dažādos graudaugos. Lielos daudzumos tie ir atrodami dzīvnieku izcelsmes produktos. 

C vitamīns ir dabisks antioksidants

Kā zināt, ka trūkst

Līdz ar C vitamīna trūkumu organismā var parādīties ādas lobīšanās, sausums, bālums un izsitumi.

Kam vajadzīgs

C vitamīns – askorbīnskābe ir dabisks antioksidants, kas palēnina novecošanās procesus, stimulē kolagēna ražošanu, kas ietekmē ādas elastību un tvirtumu, kā arī nodrošina smaganu un zobu veselību.

Kur atrodams

Lielos daudzumos C vitamīns ir atrodams, upenēs, kivi, citrusaugļos, skābētos kāpostos, smiltsērkšķos, valriekstos, spinātos, sparģeļos, dillēs, pētersīļos, cukini, salātos, sarkanajos piparos, zaļajos zirnīšos un tomātos.

Saules eliksīrs D vitamīns

Kā zināt, ka trūkst

Ja esat novērojusi tādus simptomus kā pastiprināts nagu un matu trauslums, pārmērīga svīšana, muskuļu vājums, ja jūs slikti guļat, ātri nogurstat un garastāvoklis bieži mainās, tas var liecināt par D vitamīna trūkumu organismā.

Kam vajadzīgs

D vitamīnu jeb kalciferolu var saukt arī par saules eliksīru. Tas ir svarīgs kaulu un zobu veselības uzturēšanai, nagu un matu stiprināšanai, kā arī sirds slimību, diabēta un noteiktu vēža veidu riska mazināšanai. Papildus tam D vitamīns regulē un atbalsta jūsu imūnsistēmu.

Kur atrodams

D vitamīnu var iegūt ne tikai no saules stariem, bet arī no pārtikas produktiem. D vitamīnu satur  zivju eļļa, lasis, sardīnes un tuncis. Iesakām regulāri ēst olas dzeltenumu, dažādus piena produktus un aknas.

E vitamīns palīdz atjaunoties audiem

Kā zināt, ka trūkst

E vitamīna trūkums izraisa matu izkrišanu un trauslumu, priekšlaicīgu novecošanos, redzes traucējumus, kā arī āda zaudē savu tvirtumu.

Kam vajadzīgs

E vitamīns jeb tokoferols ir spēcīgs antioksidants, kas stimulē vielmaiņu un palēnina novecošanos. E vitamīns ir atbildīgs par sievietes pievilcību un seksualitāti un tas piedalās estrogēna ražošanā. Tokoferols saglabā mitrumu ādā un uzlabo asinsriti tās šūnās un palīdz audu reģenerācijā.

Kur atrodams

Produkti, kas satur E vitamīnu ir augu eļļas, mandeles, brokoļi, mango, saulespuķu sēklas, avokado, lasis un saldie kartupeļi.

Dzelzs novērš matu izkrišanu un nagu šķelšanos

Kā zināt, ka trūkst

Galvenās pazīmes, kas liecina par dzelzs trūkumu organismā ir nogurums, galvassāpes, matu izkrišana un nagu šķelšanās.

Kam vajadzīgs

Gandrīz 70% no organismā esošā dzelzs ir daļa no hemoglobīna. Savukārt hemoglobīns ir daļa no eritrocītiem, kas ir sarkanās asins šūnas, kuras piegādā plaušām skābekli no citiem orgāniem un audiem. Atlikušie 30% dzelzs ietekmē organisma enerģijas sintēzi, vielmaiņu un imunitāti. Tas nozīmē, ka tieši dzelzs ir atbildīgs par to, cik daudz skābekļa saņems mūsu dzīvībai svarīgie orgāni, cik labi izskatīsies mūsu āda, un cik enerģiski vai hroniski noguruši būsim.

Kur atrodama

Mūsu organismam tik nepieciešamo dzelzi satur vairāki augu valsts produkti, piemēram, spināti, brokoļi, kartupeļi, tomāti, ķirbji un to sēklas, visu veidu pupiņas un zirņi. Bagātīgi dzelzs avoti ir arī zemenes, upenes, granātāboli, aprikozes, plūmes un to sulas. Dzelzi saturošie dzīvnieku valsts produkti ir liesa liellopu, cūkas, jēra un teļa gaļa, putnu gaļa un arī zivis.

Cinks atbild, lai āda būtu veselīga

Kā zināt, ka trūkst

Biežāk sastopamās pazīmes, kas liecina par cinka trūkumu organismā ir matu plānums vai matu izkrišana, ādas veselības problēmas (iekaisumi, lobīšanās, dermatīts) un novājināta imūnsistēma.

Kam vajadzīgs

Cinks ir atbildīgs par to, lai jūsu āda būtu veselīga. Ja jums ir problēmas ar izsitumiem vai pinnēm, visticamāk, jūsu organismā trūkst šī konkrētā mikroelementa. Turklāt šis mikroelements ir iesaistīts ādas atjaunošanā, tāpēc nobrāzumi, brūces un pūtītes sadzīst ātrāk. Cinks ir arī tas, kas kontrolē sebuma veidošanos, tādējādi novēršot iekaisumu un melno punktu veidošanos.

Kur atrodams

Ieteicams uzturā regulāri izmantot tos produktus, kas satur cinku. Visaugstākais cinka daudzums atrodams austerēs un sarkanajā gaļā. Vēl cinku var iegūt no riekstiem, sēklām, lēcām, sojas pupiņām un tiem produktiem, kuri satur daudz olbaltumvielu.