Raksti,
23.05.2017, 10:31
Pēc garās rudens, ziemas un ne tik siltā pavasara beidzot ir iestājušies gada patīkamākie laikapstākļi, kad arī varam sākt baudīt siltos saules starus. Tieši tādēļ tagad ir īstais laiks arī atcerēties par saules aizsarglīdzekļiem, lai gūtais iedegums nenāktu līdz ar nepatīkamām sekām.
Statistikas dati liecina, ka pēdējos gados Latvijā onkoloģisko saslimšanu vidū ādas vēzis ir pirmajā vietā un pēc Pasaules Veselības Organizācijas informācijas saslimstība ar melanomu pasaulē tikai turpina un turpinās pieaugt.
Cilvēkam kaitīgs ir saules staros esošais ultravioletais starojums, kas iedalās UVA, UVB un UVC, no kuriem zemes virsmu sasniedz UVA un UVB stari. Ultravioletais A starojums pilnībā nonāk līdz zemei un cilvēka ādā iedarbojas visdziļāk, bojājot tās vidējo slāni (dermu), tādejādi veicinot ādas novecošanos, jo derma satur kolagēnu, kas nodrošina ādas elasticitāti. Ultravioletais B starojums tikai daļēji sasniedz zemi un tiek absorbēts ādas virskārtā (epidermā), kur tas rada ādas apsārtumu (smagākos gadījumos apdegumu), veicina iedegumu un piedalās D vitamīna sintēzē.
Lai aizargātu sevi no saules kaitīgās ietekmes, dodoties laukā pie dabas, it īpaši, sauļojoties, ir jālieto saules aizsarglīdzekļi. To, kāds saules aizsargfaktors ir nepieciešams, lielā mērā nosaka cilvēka ādas tips un saules intensitāte. Pavisam ir seši ādas tipi atkarībā no tā, kā cilvēks reaģē uz saules starojumu. Pirmā tipa cilvēkiem nekad neveidojas iedegums un viņi vienmēr apdeg saulē. Ārējā izsaktā šiem cilvēkiem ir raksturīga ļoti gaiša ādas krāsa, blondi mati un zilas acis. Otrā tipa gadījumā veidojas viegls iedegums, bet tik un tā cilvēks bieži mēdz apdgt. Šim tipam pieder visi cilvēki, kuriem ir gaiša ādas krāsa. Būtībā lielākā daļas Latvijas iedzīvotāju ir šinī grupā. Trešais tips apdeg reti un iedegums veidojas vienmēr. Tie ir cilvēki ar bēšu ādas toni. Ceturtā tipa cilvēki apdeg minimāli, bet vienmēr labi iedeg. Šiem cilvēkiem ir gaiši brūna ādas krāsa. Piektais un sestais tips nekad neapdeg un saules staru ietekmē pigmentācija tikai pastiprinās. Tie ir cilvēki ar brūnu un tumši brūnu ādas krāsu, kas nav raksturīgi Latvijas iedzīvotājiem. Attiecīgi, cilvēkiem, kuriem ir lielāka tendence apdegt saulē, ir jāizvēlas saules aizsarlīdzekļi ar spēcīgāku saules aizsarfaktoru (SPF).
Izvēloties sauļošanās aizsarglīdzekļus, svarīgi ir pievērst uzmanību, vai konkrētais krēms, losjons vai sprejs ietver aizsargfaktoru pret abu veida starojumu - UVA un UVB. Saules aizsardzības faktoram (SPF) jābūt ne mazākam par SPF15, bet, ja āda ir gaiša un cilvēkam raksturīgi apdegt saulē, tad jāizvēlas no SPF30 līdz SPF50. Ar augstu aizsardzības pakāpi (SPF50) saules aizsarglīdzekļi īpaši ieteicami maziem bērniem un cilvēkiem ar paaugstinātu jutību pret sauli. Nelietojiet tos pēc derīguma termiņa beigām, jo tie vairs nenodrošina pietiekamu aizsardzību pret saules kaitīgo starojumu.
Jebkurš saules aizsarglīdzeklis jāuzklāj uz ādas apmēram 20 līdz 30 minūtes pirms došanās saulē un tas ir jāatjauno ik pa divām līdz trīs stundām un vienmēr pēc peldēšanās, kā arī, ja cilvēks stipri svīst.
Mūsdienās aptiekās ir iespējams iegādāties arī uztura bagātinātājus, kas aizsargā ādas šūnas no kaitīgās UV staru ietekmes un veicina skaista iedeguma veidošanus, piemēram, New Nordic "Skin Care Perfect Tan", Olimp Labs "beta Solar", Pharma Nord "Bioactive Carotene".
Vislabāk doties sauļoties no rīta laikā līdz 11:00 un pēcpusdienā pēc 15:00. Ja tas ir iespējams, tad pa dienas vidu (11:00 līdz 15:00), kad ultravioletais starojums ir visintensīvākais, saulē nevajadzētu uzturēties. Sauļojoties nedrīkst aizmirst cepuri un saulesbrilles, kā arī, lai pasargātu organismu no dehidrācijas, jāuzņem pietiekams ūdens daudzums.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Rakstā iekļauta informācija no http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/Tava%20veseliba/Buklets_Saulosanas(1).pdf
Autore: Nellija Majore