Raksti

Laimas slimība

Laimas slimība

Pavasaris sākas ne tikai ar siltajiem saules stariem, bet arī ar paaugstinātu ērču un dažādu insektu aktivitāti. Ērces kodums bieži ir iemesls saslimšanai ar Laimas slimību. Tās nosaukuma rašanās saistīta ar ASV, Laimu, pilsētu, kurā pirmoreiz tā konstatēta. Slimību ierosina borēlija, medicīnā lieto nosaukumu – Laimas borelioze jeb laimborelioze. Statistika uzrāda, ka aptuveni 300–500 cilvēku Latvijā ik gadu inficējas pēc ērču koduma. Parasti infekcija parādās uz ādas, to ārstē ar antibiotikām, sākot no divām nedēļām un palielinot antibiotiku lietošanas laiku līdz mēnesim gadījumos, kad notikušas būtiskas izmaiņas pacienta veselībā.

Slimības augsto izplatību nosaka faktors, ka līdz pat 40 procentiem ērču ir inficētas ar borēlijām. Cilvēki ērces piesūkšanos var pat nepamanīt, it īpaši, ja tas notiek īsā laika sprīdī. Tā kā ādas reakcija uz kodumu atklājas pēc dažām dienām vai pat pēc mēneša kā sarkans plankums, kas var palielināties, līdz diametrā sasniedz piecus centimetrus vai vairāk, tas ir brīdis, kad jāsaprot, ka notikusi iespējamā inficēšanās no ērces koduma. Plankumu sauc par eritēmu, kas radusies no tā, ka borēlijas izplatījušās ādā, radot iekaisumu. Borēlijas dzīvo ērces vēderā, zarnu traktā, un slimības attīstība ir atkarīga arī no tā, cik ilgi kukainis bija piesūcies. Ir svarīgi ērci pareizi noņemt – ja tiek pārspiests ērces vēderiņš, cilvēka zemādā borēlijas nokļūst lielākā koncentrācijā.

Laimas slimība ādas forma sākuma fāzē parasti norit bez temperatūras paaugstināšanās, plankums neniez, nesāp, cilvēks jūtas labi, un saslimšanas pirmā fāze tiek palaista garām, nesākot ārstēšanu. Ārsti atzīst – ja bijis ērces kodums un raksturīgais apsārtums ap koduma vietu, diagnozi ir iespējams noteikt un ārstēšanu var sākt bez laboratorisko analīžu veikšanas, tādēļ noteikti jādodas pie ārsta, kurš pieņems lēmumu par terapijas uzsākšanu. Sākumā antivielu analīžu datos var būt maz, kā dēļ Laimas infekciju var nekonstatēt, bet analīzes pēc mēneša atklās to, vai cilvēks ir slims ar boreliozi. Nosūtījumu uz analīzēm var dot ģimenes ārsts, infektologs, pediatrs, imunologs, to apmaksā Nacionālais veselības dienests.

Ja slimību neārstē, var parādīties sāpes locītavās, stipras galvassāpes ar kakla stīvumu, izmaiņas sirdsdarbībā, uzmanības noturēšanas grūtības, nespēja koncentrēties, ekstremitāšu notirpums. Šie simptomi parādās dažādās kombinācijās, ko pacients pat nesaista ar ērces kodumu. Pēc neārstētas infekcijas rodas būtiskas izmaiņas veselības stāvoklī, tādēļ nedrīkst par zemu novērtēt saslimšanas riskus pēc ērces piesūkšanās. Laimas slimības izraisītās locītavu un sirds saslimšanas formas ir grūti diagnosticēt, jo tās ir raksturīgas pie dažādām multiplām slimībām. Šādos gadījumos izmeklējumus veic slimnīcā, kur noskaidro, vai pie šīm sūdzībām vainojama laimborelioze vai tomēr cita slimība. Arī šajā saslimšanas fāzē ir sekmīga ārstēšana ar pozitīvu iznākumu. Vienmēr jāpatur prātā, ka Laimas borelioze ir smaga un viltīga slimība, tādēļ nedrīkst par zemu novērtēt saslimšanas risku un tās sekas.

Ko darīt, lai izvairītos no ērces koduma?

Šīgada siltā ziema ir labvēlīga ērču populācijas aktivitātei, tādēļ vēlreiz jāuzsver, ka, dodoties dabā, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, apavi, kas nodrošina ērču nepiekļūšanu atsegtām ķermeņa daļām. Apģērbam jābūt gaišā krāsā, ar gludu struktūru, lai ērce nevarētu uz tā noturēties. Laiku pa laikam jāapskata, vai uz apģērba nav uzmeties kāds kukainis. Pārbaudiet piknika grozus, lai neatnestu ērci uz mājām! Atnākot no meža, pārģērbieties, izpuriniet ārpus telpām novilkto apģērbu, apskatiet savu ķermeni, nomazgājieties dušā! Ērces sastopamas ļoti daudzās vietās – pavasarī uzturoties piemājas dārzos, parkos, veicot pavasara uzkopšanas darbus, jāpatur prātā iespējamā tikšanas ar šo kukaini. No viņa nav pasargāti arī mājdzīvnieki, tādēļ, ja jūsu mīlulis arī piedalās pastaigās, veltiet viņam uzmanību, pārbaudot kažociņu.

Lielāku drošību jums nodrošinās aptiekā pieejamie pretinsektu, kā arī pretērču līdzekļi. Parasti ar pretinsektu līdzekli apsmidzina apģērbu, bet ir arī uz atsegtām ķermeņa daļām lietojami aerosoli. To iedarbība var saglabāties līdz pat 12 stundām. Efektīvai aizsardzībai pret ērcēm preparāts būtu jālieto ik pēc četrām stundām. Aerosolu iedarbība balstās uz smaržu, kas izdalās, pateicoties ķermeņa temperatūrai. Tie nomāc dabisko cilvēka aromātu, kas piesaista knišļus un kukaiņus, tāpēc šie līdzekļi jāuzsmidzina uz apģērba un pēc iespējas uz visām atklātajām ķermeņa daļām. Bērnu pasargāšanai no insektu kodumiem jāizvēlas aizsardzības līdzekļi, kas ir atbilstoši bērnu vecumam, jo viņu āda ir daudz plānāka un tādējādi jutīgāka. No dabīgajiem līdzekļiem ērcēm nepatīk eikalipta, lavandas, ciedra, piparmētras, timiāna, rozmarīna, bazilika aromāts. Iegādājoties ēteriskās eļļas aptiekā, pats varat kombinēt aizsardzības līdzekli lietošanai uz ādas. Pretinsektu un pretērču līdzekļus var iegādāties arī mājdzīvniekiem. To iedarbība dod iespēju ērci iznīcināt, pirms tā piesūkusies dzīvniekam. Aptiekā var iegādāties pincetes ērču izvilkšanai.

Rīcība ērces piesūkšanās gadījumā

Ja atrodat uz ķermeņa piesūkušos ērci, neraujiet to spontāni laukā, nesmērējiet to ar eļļu, sviestu vai kādu citu produktu. Galvenais ir ērci izņemt pareizi, neatstājot ādā ērces fragmentus, nepārspiežot pašu ērci. Gadījumā, ja neesat drošs, ka to paveiksiet pareizi, meklējiet zinošu cilvēku, kas to izdarīs. Lai pārliecinātos, ka neesat inficēts, izrauto ērci nododiet laboratoriskai izmeklēšanai. Kamēr nav rezultātu, jāseko ķermeņa temperatūrai, koduma vietas stāvoklim, pašsajūtai, veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties jādodas pie ārsta.

Sargājiet sevi un savus mīļos!

Inese Vilcāne, Mēness aptieka farmaceite