Raksti

Ko darīt, ja par sevi liek manīt ādas apdegums?

Ko darīt, ja par sevi liek manīt ādas apdegums?

Vasara vēl priekšā, un der atcerēties, ka iegūt ādas apdegumus var gaužām viegli. To zina arī tie atpūtnieki, kas sava atvaļinājuma laikā gozējas saulē siltajās zemēs. Ko darīt, ja par sevi liek manīt ādas apdegums? Konsultē “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Apdeg pat ausu ļipiņas

Saules ietekmē āda var iekaist, būt sāpīga un karsta. Jebkura atklāta ķermeņa daļa, kura tiek pakļauta saules staru ietekmei, tostarp lūpas, ausu ļipiņas un galvas āda, var apdegt.

Saules apdeguma simptomi parasti parādās pēc dažām stundām.

“Diemžēl nav veida, kā ātri sadziedēt saules apdegumu. Kad āda apdegusi saulē, kaitējums jau ir nodarīts un var tikai palīdzēt ātrāk sadzīt. Pēc dažām dienām ādas virsējais slānis pats nolobīsies. Smaga apdeguma ārstēšana prasīs vairākas dienas,” stāstīja Ē. Pētersone, piebilstot, ka arī šovasar netrūka klientu, kas nāca un sūdzējās tieši par ādas apdegumiem, jo sevišķi, ja nedēļas nogale bija karsta un saulaina.

Speciāliste uzskaita, ko var darīt, lai mazinātu diskomfortu un palīdzētu organismam dziedēt saules apdegumus.

Saglabā ādu vēsu un mitru

Uz saules bojātās ādas vairākas reizes dienā uzklāj aukstas kompreses, piemēram, vēsā ūdenī samitrinātu dvieli. Vairākas reizes dienā var noskaloties ar vēsu ūdeni dušā vai ieiet vēsā vannā.

Ādu pēc peldes neberzē, bet viegli nosusina ar dvieli. Uzklāj vairākas reizes dienā uz skartās ādas kādu kopjošu līdzekli, kas satur, piemēram, alveju, kādu mitrinošu krēmu vai aerosolu, kura pamatā ir pantenols.

Pirms tam šo produktu var atdzesēt ledusskapī, lai nodrošinātu īpaši nomierinošu un atvieglojošu efektu. Jāizvairās no alkohola saturošajiem, kas var vēl vairāk sausināt jau tā daudz cietušo ādu.

Izvairies no produktiem, kas satur benzokaīnu

Uzmanies no saules apdegumu ārstēšanas līdzekļiem, kas satur anestēzijas līdzekļus, piemēram, benzokaīnu. Ir maz pierādījumu, ka šie produkti tiešām efektīvi. Dažos gadījumos tie var kairināt ādu.

Bez ārsta uzraudzības nelieto benzokaīnu saturošus līdzekļus bērniem, kas jaunāki par diviem gadiem. Arī pieaugušie nekad nedrīkst lietot vairāk par ieteicamo benzokaīnu saturoša līdzekļa devu.

Prātīgāk būtu pirms tā lietošanas konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Neaiztiec apdeguma tulznas

Ja uz apdeguma vietas veidojas uzberzuma tulznām līdzīgi pūslīši, neaiztiec tos un necentieties pārdurt! Tas tikai palēninās dzīšanu un palielinās infekcijas risku.

Var viegli pārklāt tulznas ar sterilas marles kompresi, lai izvairītos no nejaušas pūslīšu

pārplēšanas.

Lieto bezrecepšu pretsāpju līdzekli

Ja nepieciešams, pirmajā apdeguma dienā lieto bezrecepšu pretsāpju zāles, sekojot lietošanas instrukcijas norādījumiem.

Nedod bērniem vai pusaudžiem aspirīnu! Ļoti retos gadījumos aspirīns saistīts ar Reja sindromu – aknu disfunkciju un pietūkumu smadzenēs, kas var beigties letāli.

Saudzīgi izturies pret ādas lobīšanos

Dažu dienu laikā saules skartajā vietā āda sāks lobīties. Tas ir veids, kā ķermenis atbrīvojas no bojātās ādas virsējā slāņa.

Kamēr āda lobās, turpini lietot farmaceita ieteiktos mitrinošos krēmus vai citus kopšanas līdzekļus un ļauj ādai nolobīties, to neplēšot.

Dzer vairāk ūdens

Tas palīdz novērst dehidratāciju. Konsultējies ar ārstu, ja pēc saules apdeguma lielu ķermeņa daļu pārklāj pūslīši, parādās drudzis vai stipras sāpes, vai smaga saules apdeguma atstātās sekas nemazinās dažu dienu laikā.

Prātīgi ar tautas līdzekļiem

Mūsu vecmāmiņas, apdegot saulē, izmantoja tautas līdzekļus: skābo krējumu vai eļļu. Pie viegla apsārtuma lielu kaitējumu tie, visticamāk, neradīs, taču saules apdegums savu posta darbu neatklāj uzreiz, un, ja tas ir dziļāks un sāk parādīties apdeguma tulznas, šie līdzekļi stāvokli var tikai pasliktināt.

Atkārtot nevajag!

Lai turpmāk novērstu saules apdegumus, atrodoties ārā, vienmēr lieto pretapdeguma līdzekli bieži un bagātīgi. Izvēlies līdzekli, kas nodrošina aizsardzību pret ultravioleto A un ultravioleto B starojumu, un kura saules aizsardzības faktors ir vismaz 30.

Esi sevišķi uzmanīgs saulē, ja lieto kādus medikamentus! Farmaceite brīdina, ka īpaši piesardzīgam saulē jābūt, ja lieto medikamentus, kas palielina saules apdegumu iespējamību.

Izplatīts piemērs ir pretiekaisuma un pretsāpju ziedes, kuras satur ibuprofēnu vai diklofenaku. Atsevišķi antibakteriālie medikamenti arī mēdz izraisīt nevēlamas blakusparādības.

Īpaši uzmanīgiem jābūt hronisku slimību pacientiem, kuri lieto diurētiskus līdzekļus, medikamentus diabēta un sirds slimību ārstēšanā, jo arī starp tiem ir atsevišķi medikamenti, ko lietojot nav ieteicams uzturēties tiešos saules staros.