Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ir rādītājs tam, ka visticamāk organismā iekļuvusi infekcija, ar ko tas uzsācis cīņu. Kādēļ svarīgi to zināt? Kādu termometru turēt mājās? Un vai tiešām normālai ķermeņa temperatūrai ir tendence pazemināties? Atbildes apkopojis Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.
Normālā ķermeņa temperatūra kļūst zemāka
Tā ir tiesa – ilgākā laika periodā novērots, ka cilvēka normālā temperatūra nedaudz pazeminājusies. “Kad 1851. gadā vācu ārsts Karls Reinholds Augusts Vunderliks izmērīja temperatūru 25 000 pacientu, viņš izrēķināja, ka cilvēka ķermeņa vidējā temperatūra ir 37 grādi pēc Celsija. Laika gaitā zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka šis skaitlis ir zemāks – starp 36,6 un 36,8 grādiem –, lielākoties saistot to ar precīzākām metodēm. Tomēr jauns pētījums liek domāt, ka cilvēku ķermeņa vidējā temperatūra lēni krītas,” stāsta farmaceits. Stenforda Universitātes pētnieki apskatīja datus no ASV Pilsoņu kara laika un vairākiem mūsdienu pētījumiem un secināja, ka ķermeņa vidējā temperatūra vīriešiem ir pazeminājusies vairāk nekā par pusi grāda, Pētījuma autori rosina domāt, ka ķermeņa temperatūras samazinājuma iemesls varētu būt dažādu faktoru kombinācija – siltākas drēbes, telpu temperatūras kontrole un mazaktīvs dzīvesveids. Tomēr vissvarīgākais faktors, iespējams, ir infekcijas slimību bīstamības mazināšanās medicīnas attīstības dēļ. Pateicoties vakcīnām, antibiotikām un labākai veselības aprūpei, ne tikai daudzas smagas slimības ir pilnībā vai vairākumā izskaustas, bet arī atveseļošanās saslimšanas gadījumā ir veiksmīgāka. Cilvēka imūnsistēma ir mazāk aktīva, un audi – mazāk pakļauti iekaisuma procesiem.
Ar ko visprecīzāk izmērīt ķermeņa temperatūru?
Kādam mājās varbūt joprojām ir saglabājies gluži lietojams stikla termometrs ar dzīvsudraba stabiņu. Tomēr jāņem vēra, ka šāds termometrs ir savu laiku nokalpojis un tā pildījums mūsdienās atzīts par bīstamu. Farmaceits atgādina, ka atbilstoši Eiropas Savienības regulai dzīvsudraba termometru tirdzniecība ir aizliegta: “Ja mājās joprojām
ir dzīvsudraba termometrs, turklāt tas ir bojāts, noteikti nevajadzētu to glabāt vai izmest atkritumu urnā, bet gan aiznest uz aptieku, kurā utilizācijai pieņem gan nederīgas zāles, gan termometrus. Un tad jautāt farmaceitam pēc jauna – droša un precīza termometra. Izvēle ir gana plaša, jo aptieku piedāvājumā ir gan klasiskie stikla termometri, gan digitālie un pat infrasarkano staru termometri.”
Iecienītā klasika – stikla termometrs
Stikla termometru, ko pārdod Latvijas aptiekās, mērījumu skala vairs nav pildīta ar dzīvsudrabu. Stabiņā ir vai nu kāds cits metāla sakausējums, vai spirts. “Ieliekot termometru padusē, līdz rezultāta nolasīšanai jānogaida piecas līdz desmit minūtes. Ar šo termometru temperatūru var mērīt arī perorāli vai rektāli. Termometrs ir diezgan precīzs un atkārtota mērīšana parasti nav nepieciešama. Tomēr, ja tas ir turēts mazāk par noteikto laiku, tad gan rādījums nebūs pareizs,” teic „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.
Tomēr stikla termometriem, kas pildīti ar spirtu, ir kāds neliels trūkums – kad pēc izmērīšanas termometrs jānokrata, tas ir diezgan grūti izdarāms. Tiesa, nu jau šādi termometri ir aprīkoti ar speciālu plastmasas uzgali, aiz kā turot un kratot, termometra stabiņu ir viegli atgriezt izejas pozīcijā. Termometram gan ir vēl kāda neērtība – mērījumu skala ir smalka, tās spirta pildījums – gaišs un cilvēkam ar vājāku redzi ne tik labi saskatāms, kā savulaik dzīvsudraba stabiņš.
Digitālais termometrs – nopīkst un rezultāts ir!
Digitālajiem termometriem ir plastmasas korpuss un neliels digitāls ekrāns, kurā parādās mērījuma rezultāts. Termometra gals var būt stingrs vai lokans. Lokanais veidots ar domu, ka tā tas ir piemērotāks temperatūras mērīšanai bērnam. Mērījumu var veikt gan, ieliekot termometra galu padusē, gan arī mērot perorāli vai rektāli.
“Par rezultāta nolasīšanu pavēsta īss signāls. Tomēr, lai gan instrukcijās rakstīts, ka mērīt nepieciešams tikai vienu minūti, ar to nebūs diezgan. Lai iegūtu precīzu rezultātu, digitālais termometrs jāpatur padusē aptuveni piecas minūtes, neskatoties uz to, ka signāls jau ir atskanējis,” iesaka farmaceits un piebilst, ka šādu termometru darba kārtība uztur baterijas. “Problēmu var sagādāt tas, ka ir grūti saprast, kad tieši bateriju jauda samazinās – tas notiek pamazām. Ja tā, tad gan mērījums var būt neprecīzs. Digitālais termometrs ir arī ļoti jutīgs. Mērījumu var ietekmēt, piemēram, stress, ko izjūt cilvēka organisms, ka arī ikviena, pat neliela kustība temperatūras mērīšanas laikā.”
Infrasarkano staru termometrs – trīs vienā
Tas ir visjaunākās paaudzes termometrs - ērtākais, precīzākais, un arī mērījuma rezultātu var iegūt visātrāk – vienas minūtes laikā ķermeņa temperatūru var nomērīt pat trīs reizes. Turklāt šis ir bezkontakta termometrs. Farmaceits skaidro: “Mērījumu veic, turot termometru viena divu centimetru attālumā no pieres. Jāraugās, lai starp termometru un ķermeni nav matu, jo tie ietekmē mērījuma rezultātu. Tāpat rezultātu var ietekmēt arī apkārtējās vides temperatūra. Infrasarkano staru termometrs ir piemērotāks mērījumiem telpā, istabas temperatūrā, nevis, piemēram, āra, vējā vai citos apstākļos.”
Parasti ar šādu termometru var izmērīt gan ķermeņa, gan telpas, gan arī ūdens temperatūru. Īpaši ērti tas varētu būt ģimenēm ar maziem bērniem.
Kurš termometrs izdevīgāks?
Protams, jaunās paaudzes termometri ir salīdzinoši dārgāki – ja stikla un digitālo termometru cenu diapazons svārstās no aptuveni pieciem līdz piecpadsmit eiro, tad infrasarkanie maksā no aptuveni trīsdesmit līdz pat septiņdesmit eiro.
Atkarībā no zīmola, digitālajiem un infrasarkano staru termometriem ražotāji dod divu līdz piecu gadu garantiju. Ja šajā laika posmā termometrs sabojājas, jāsameklē instrukcija, kas bija pievienota, termometru iegādājoties. Tajā atrodama informācija par garantijas servisu.
“Jā, pērkot šādu ierīci ir svarīgi saglabāt gan pievienoto instrukciju, gan pirkuma čeku. Ja, piemēram, ir saglabājies tikai čeks, var doties uz aptieku, kur iegādāts termometrs, un farmaceits palīdzēs noskaidrot servisa informāciju. Ja aiziet nav iespēju, visu var noskaidrot, sazinoties ar tiešsaistes farmaceitiem.”
3 farmaceita ieteikumi, ja temperatūra ir paaugstināta
- Ja ķermeņa temperatūra paaugstinājusies virs 37 grādiem, jāpaliek mājās. Pat tad, ja pašsajūta ir gana laba, lai dotos uz darbu, cilvēks var būt infekcijas avots un apdraudēt citus.
- Tas ir labi, ja uz infekcijas iekļūšanu organisms reaģē ar temperatūras paaugstināšanos līdz 37-38 grādiem. Paaugstināta temperatūra liecina par organisma cīņu ar iebrucēju un šādu temperatūru tūlīt nevajadzētu mazināt, bet gan ļaut organismam tikt galā.
- Maza bērna temperatūras paaugstināšanās nebūt ne vienmēr liecina par saslimšanu. Tā mazuļa organisms mēdz reaģēt, piemēram, uz vides maiņu, ja tas ir sastapies ar sev nezināmiem parazītiem. Tad temperatūra paaugstinās un to nevajadzētu mazināt ar medikamentiem. Taču, ja temperatūras paaugstināšanās negatīvi ietekmē bērna apetīti un miegu, jāņem palīgā zāles, lai to nedaudz pazeminātu.