Raksti

Kā jūtas tavas aknas?

Kā jūtas tavas aknas?

Aknas ir ne tikai otrs lielākais orgāns pēc ādas, bet arī lielākais dziedzeris cilvēka organismā. Tās ir ļoti svarīgas, jo veic būtisku atindēšanas procesu, lai organisma kopējā asinsritē neiekļūtu kaitīgas vielas, kas bojātu pārējo organismu. Aknu šūnas nepārtraukti ražo gremošanas sulu – žulti, kas uzkrājas žultspūslī un gremošanas laikā izdalās divpadsmit pirkstu zarnā. Aknas darbojas arī kā vitamīnu un minerālvielu krātuve – uzkrāj A, D, E, K un B12 vitamīnus, ferritīnu, varu. Ogļhidrātu uzglabāšana notiek aknās glikogēna veidā. Kopumā aknas veic vairāk nekā 500 funkciju. Aknu darbību traucē vairāki faktori – hepatīts, neveselīgs uzturs, alkohols, medikamenti u. c.

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko tautā mēdz dēvēt arī par „dzelteno kaiti”, jo dzeltena āda un gļotāda var būt aknu iekaisuma izpausmes. Vīrushepatīts ir infekcijas slimība, kuru izraisa hepatīta vīrusi. Visbiežākie ir A hepatīts, B hepatīts un C hepatīts. 2018. gadā Latvijā konstatēti 67 akūti A hepatīta, 34 B hepatīta un 72 C hepatīta gadījumi. Hronisks B hepatīts konstatēts 310 pacientiem, hronisks C hepatīts – 1429 pacientiem. Tāpēc ir svarīgi novērtēt iespēju aizsargāt sevi un vakcinēties pret A un B hepatītiem, bet pret C hepatītu pagaidām nav pieejama vakcīna. Ja cilvēkam radušās veselības problēmas, kas liek domāt par saslimšanu ar kādu no hepatītu veidiem, ieteicams konsultēties pie ģimenes ārsta un veikt hepatīta testu.

Alkohola izraisīta aknu slimība ir visizplatītākais aknu cirozes cēlonis Rietumu pasaulē, un patlaban tas ir viens no desmit visbiežākajiem nāves cēloņiem. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2017. gadā reģistrēti 1880 saindēšanās gadījumi, no kuriem vairums jeb 937 gadījumi bija saindēšanās ar alkoholiskajiem dzērieniem un 616 gadījumi bija saindēšanās ar zālēm. Visbiežāk – ar medikamentiem, kuru sastāvā ir aktīva viela paracetamolum. Īpaši bīstami tas ir gada vēsajā laikā, jo daudzi pretsaaukstēšanās līdzekļi satur šo aktīvo vielu un to savstarpējā kombinēšana itin viegli var pārsniegt pieauguša cilvēka maksimālo diennakts devu – 4 gramus. Turklāt nekādā gadījumā nedrīkst šos medikamentus kombinēt ar alkoholu, piemēram, karstos dzērienus pagatavojot kā groku. Šādā kombinācijā var notikt saindēšanās arī terapeitisko devu ietvaros. Atkarībā no devas vēl aknu darbības traucējumus spēj izraisīt tādi medikamenti, kas satur Tetraciclini, Nitrofurantoinum, Methotrexatum, Ketoconazolum, A vitamīns, anaboliskie steroīdi u. c. Neatkarīgi no devas lieluma medikamentozus aknu bojājumus var izraisīt nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (piemēram, Nimesulidum, Oxacillinum, Amiodaroni u. c.) lietošana. Šī iemesla dēļ daudzi no šiem medikamentiem ir reģistrēti kā recepšu zāles, lai kopā ar ārstējošo ārstu varētu izvērtēt pacienta veselības stāvokli, pielāgot devu un uzraudzīt terapijas efektivitāti un blakusparādības.

Tā kā aknas ir atbildīgas par tauku sagremošanu, uzņemot pārāk daudz barības, aknas var tikt pārslogotas un samazinātos to spēja veikt citus darbus. Visvairāk taukainas aknas konstatē cilvēkiem ar lieko svaru, otrā tipa cukura diabētu, palielinātu holesterīna līmeni, hipertensiju vai citām pazīmēm, kas saistāmas ar metabolisko sindromu. Pieaugušiem cilvēkiem taukainas aknas rodas 20–30% gadījumu. Piektajai daļai no šiem pacientiem taukainas aknas iekaist, kam var sekot saistaudu ieaugšana aknās (fibroze) vai, vēl ļaunāk, var veidoties aknu ciroze.

Tomēr ir arī labā ziņa – aknas ir vienīgais orgāns, kas spēj atjaunoties, tāpēc nevajag sabēdāties, ja kādā brīdī ir sanācis apgrūtināt to darbību. Ir jāveicina aknu funkciju atjaunošana.

Iemeslu novēršana. 

Sākumā iespēju robežās jānovērš aknu bojāšanās iemesls – jāpārtrauc lietot alkoholu, jāsamazina uzņemto tauku un vienkāršo ogļhidrātu daudzums uzturā, jāpārskata lietoto medikamentu sastāvs. Recepšu medikamentu lietošanu drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju.

Bezrecepšu medikamenti

Ir pieejami bezrecepšu medikamenti, kas paredzēti aknu funkciju uzlabošanai. To sastāvā ir silimarīns, sojas fosfolipīdi.

Silimarīnu iegūst no mārdadža sēklām, un tas aktivizē olbaltumvielu un fosfolipīdu sintēzi bojātajās aknu šūnās, stabilizē aknu šūnu membrānas, piesaista brīvos radikāļus, tādējādi pasargājot aknu šūnas no kaitīgas ietekmes un palīdzot tām atjaunoties. Silimarīnu lieto kā papildu līdzekli hronisku aknu iekaisuma slimību, aknu cirozes un toksisku aknu bojājumu (piemēram, ilgstošas zāļu, alkohola lietošanas vai hroniskas intoksikācijas izraisītu bojājumu) ārstēšanā.

Sojas pupiņu fosfolipīdi mazina simptomus, kas saistīti ar toksisku vai uztura izraisītu aknu bojājumu un hepatītu. Sojas fosfolipīdu ķīmiskā struktūra atbilst šūnu fosfolipīdu struktūrai, bet, salīdzinot ar tiem, satur lielu daudzumu polinepiesātināto taukskābju. Šo lielas enerģijas molekulu iekļaušana galvenokārt aknu šūnu membrānās atvieglo bojāto aknu audu reģenerāciju.

Uztura bagātinātāji. 

Latvijā ir dažādi uztura bagātinātāji, kas, lietoti pareizās devās, labvēlīgi ietekmē aknu veselību. To sastāvā pārsvarā ir ķiploka ekstrakts, kurkuma saknes ekstrakts, pienenes ekstrakts, mārdadža ekstrakts vai eļļa, cigoriņu saknes, topinambūru bumbuļi, rozmarīna lapas, B4 vitamīns jeb holīns, artišoka ekstrakts, Ķīnas citronliānas augļu ekstrakts, aminoskābes L-ornitīns un L-arginīns.

Tējas. 

Aknu darbības veicināšanai plaši lieto arī ārstniecības augu tējas, kuru sastāvā var būt piparmētras lapas, pūķgalves laksti, ugunspuķes laksti, sveķenes laksti, cigoriņa saknes, mārdadža laksti, bārbeles lapas, pienenes laksti, ancīša laksti, asinszāles laksti, dzeltena amoliņa laksti, ķimenes augļi, koriandra augļi, dilles augļi, vārpatas sakneņi, dzeltenās kaķpēdiņas laksti, maura sūrenes laksti, nātres lapas. Šie augi ir ar aknu darbību veicinošām, iekaisumu mazinošām, kā arī aknu šūnas atjaunojošām īpašībām, veicina žults veidošanos aknās un izdalīšanos no žultspūšļa.

Atceries! Jebkuras zāles un uztura bagātinātājus nevajadzētu lietot bez ārsta vai farmaceita konsultācijas.

Ūdens. 

Lai aknas spētu veikt savas funkcijas, ļoti svarīga ir adekvāta ūdens uzņemšana. Svarīgi, ka tieši ūdeni, jo gan kafija, gan tēja, gan sulas un citi dzērieni satur kādas vielas, kas organismā ir jāpārstrādā. Cik daudz jādzer ūdens, to katram cilvēkam aprēķina individuāli, ņemot vērā viņa vecumu, svaru un vispārējo veselības stāvokli, bet vidēji pieņemts rēķināt, ka katram pieaugušam cilvēkam diennakts laikā vajadzētu izdzert divus litrus tīra ūdens.

Novērtēsim to milzīgo darbu, ko aknas veic mūsu organismā jau laikus, ne tikai tad, kad jau sākušās kādas problēmas. Mīliet sevi un savas aknas!

Vēre:

· The liver: Structure, function, and disease https://www.medicalnewstoday.com/articles/305075.php

· Hepatīts - Slimību profilakses un kontroles centrs https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/hepatits

· Epidemioloģijas biļetens. https://www.spkc.gov.lv/upload/Infekcijas_lim_statistika/Citi_epid_bileteni/12_18.pdf

· Kopsavilkums par traumām, ievainojumiem un saindēšanos, 2011. – 2017. https://www.spkc.gov.lv/upload/Veselibas%20aprupes%20statistika/Statistikas%20dati/2018/traumas_2017_200818_labots.doc

· Gaļina B. Medikamentozā ārstēšana un aprūpe. Kerena, 2008.

· Taukainu aknu slimības. Ārsts.lv http://arsts.lv/jaunumi/taukainu-aknu-slimibas

· Latvijas Zāļu reģistrs zva.gov.lv

· Dati · PVD Uztura bagātinātāju reģistrs. registri.pvd.gov.lv/ub