Raksti

Fitopreparāti klepus remdēšanai

Fitopreparāti klepus remdēšanai

Rīklē, balsenē un trahejā atrodas receptori, kas ir jutīgi pret mehāniskiem kairinājumiem. Parasta klepošana ir svarīga, jo saglabā elpceļus brīvus no gļotām vai citām kairinošām daļiņām. Taču klepus iemesls var būt arī infekcijas rezultātā radies gļotādas iekaisums. Hronisks smags klepus var būt kādas nopietnākas saslimšanas simptoms, un tāpēc ir jāvēršas pie ārsta.

Klepus dažādā daba
Klepus ir simptoms, un to novērš, ārstējot slimību, kuras dēļ tas radies, vai novēršot citus
klepošanas cēloņus.
Klepus var būt sauss (rejošs) vai mitrs jeb produktīvs, ja klepojot tiek izdalītas krēpas. Tās var būt biezas vai šķidras un ūdeņainas. Sauss klepus mēdz ilgt vairākas nedēļas. Klepus ir akūts, ja neilgst vairāk par 2–3 nedēļām, vai hronisks, ja traucē ilgāk par 4 nedēļām. 
Akūts klepus sākas pēkšņi un ir saistīts ar saaukstēšanos, gripu vai deguna dobuma infekcijām. Klepus, kas saistīts ar plaušu infekcijām, piemēram, bronhīts, sākas pēkšņi
un pēc tam ieilgst. Citi hroniska klepus iemesli ir astma, alerģija, hroniska obstruktīva plaušu
slimība.

Klepus cēloņi
• Elpceļu infekcijas: saaukstēšanās, gripa, pneimonija, bronhīts, sinusīts.
• Hroniska obstruktīva plaušu slimība.
• Aspirācija pēc svešķermeņu iekļūšanas trahejā vai plaušās.
• Kuņģa skābes atvilnis.
• Smēķēšana.

Kā ārstēt klepu
Ārstēšanas būtība ir ne tikai klepus, bet arī tā cēloņa novēršana. 
Ārstniecības līdzekļu grupā klepus atvieglošanai vai saslimšanas novēršanai iekļauj pretklepus un atkrēpošanas līdzekļus, inhalācijas un antibiotikas. Svarīgs ir dzīvesveids un režīms – jādzer daudz šķidruma, lai sašķidrinātu krēpas, jāpārtrauc smēķēšana, jānovērš gaisa piesārņojums darbā un mājās.

Pamatprincipi, ko svarīgi ievērot klepus mazināšanai:
• samazināt vietējo kakla kairinājumu;
• nomākt perifēro klepus refleksu;
• nomākt centrālo klepus refleksu.

Palīdz ārstniecības augi
Pasaulē zināmi vairāk nekā simt ārstniecības augi, kuri dažādās kombinācijās ir nozīmīgi elpceļu darbības regulēšanai. Centrālās darbības pretklepus preparātus, kas nomāc klepošanas refleksu, lieto tikai pēc ārsta norādes. Perifērās darbības pretklepus līdzekļu darbība daļēji saskan ar atkrēpošanu veicinošo līdzekļu iedarbību. 
Nozīme ir augu fizioloģiski aktīvajām vielām, kuras nodrošina terapeitisko efektu. Viena no tādām aktīvo vielu grupām ir triterpēnu saponīni ar sekretolītisku, atkrēpošanu veicinošu un antialerģisku darbību. Populārākā šīs grupas droga ir lakricas sakne. Atkrēpošanas līdzekļu kombinācijās lieto gaiļbiksītes saknes
un deviņvīruspēka ziedus.
• Elpceļu iekaisumu novēršanai nozīmīga savienojumu grupa ir ēteriskās eļļas, kas ietilpst
gandrīz visās šim nolūkam lietotajās drogās. Īpaši nozīmīgas ir anīsa augļu un eikalipta lapu
ēteriskās eļļas. 
Anīsa augļu ēteriskā eļļa ir tiešās darbības atkrēpošanas līdzeklis, kura sastāvā esošais anetols izdalās tieši caur bronhu dziedzeriem, reflektoriski stimulē elpošanu, veicina trahejas, rīkles un bronhu gļotādas sekrēciju. Lieto bronhiālās astmas terapijā, mazina sausu
rejošu klepu. 
Eikalipta lapu ēteriskā eļļa atzinīgi novērtēta elpceļu iekaisumu novēršanai, lietojot inhalācijās un maisījumā ar terpentīna eļļu bronhītu gadījumā.
• Iecienītākie pretklepus fitopreparāti ir sīrupi – racionāla zāļu forma, kas nodrošina vēlamo
fizioloģisko darbību. Tos gatavo, šķīdinot medikamentu substances un drogu ekstraktus cukura sīrupā vai ogu/augļu sulā. Zināmākie ir atkrēpošanu veicinošie un pretklepus sīrupi.
Hroniska bronhīta gadījumā sīrupu uzdevums ir bronhu paplašināšana, sekrēcijas veicināšana
un krēpu sašķidrināšana.
• Zāļu tējas, ko lieto saaukstēšanās problēmu gadījumā, novērš infekciju, palīdz atjaunot organisma funkcijas, ir nozīmīgs organisma veselības balsts. Lieto akūta bronhīta gadījumā,
kam raksturīga gļotu izdalīšanās un gļotādas pietūkums, sauss vai mitrs klepus un elpas
trūkums. 
Elpceļu veselībai fitopreparātu sastāvā kā efektīvākās atzītas timiāna vai mārsila lakstu, altejas sakņu, plūškoka ziedu, ceļteku un salvijas lapu, priežu pumpuru drogas un to ekstrakti. Timiāna un mārsila drogas bronhīta gadījumā lieto kā pamatterapijas palīglīdzekļus, jo tām piemīt izteikta reflektoriska atkrēpošanu veicinoša darbība. Tas ir labākais līdzeklis
bērniem spazmējoša rejoša sausa klepus novēršanai. 
Ceļtekas lapas remdē parasto saaukstēšanos, tās lieto kā atkrēpošanu veicinošo līdzekļu grupas palīglīdzekli augšējo elpceļu iekaisuma, bronhītu un bronhiālās astmas gadījumā. Atvieglo sausu klepu. Darbības mehānisms līdzīgs kā anīsa augļu darbībai. 
Altejas sakņu preparāti, kas satur gļotvielas, pieder perifērās darbības pretklepus un atkrēpošanu veicinošo līdzekļu grupai. Sausu bronhu gļotādu gadījumā tie palielina bronhu dziedzeru sekrēciju, mazina sekrēta biezumu. Preparāti ir nozīmīgi pediatrijā. 

Fitopreparātos iesaka izmantot drogas, kas veicina gan klepus mazināšanu, gan atkrēpošanu, gan organisma vispārējā stāvokļa uzlabošanos.

Dr.biol., farmaceits Dailonis Pakalns.