„Mēness aptieka” farmaceiti ikdienu apkalpo arvien vairāk pacientu, kuri ierodas aptiekā ar e-receptēm. 2018. gada janvāra pirmajā pusē „Mēness aptieka” zīmola aptiekās izsniegti medikamenti, apkalpojot 70 000 e-recepšu.
No kopējā „Mēness aptieka” apkalpoto e-recepšu klāsta 68 % ir receptes valsts kompensēto medikamentu saņemšanai, kas iepriekš papīra formātā dēvētas par rozā receptēm. Tā kā e-receptes apkalpošana, sākot ar šo gadu, ir ikdienas process ikvienā aptiekā, „Mēness aptieka” farmaceiti arvien turpina papildināt prasmes, un jauninājuma sākotnējās darbības apgrūtinājumi atbilstoši iespējām tiek pārvarēti. Zāles uz e-receptēm izsniedz visā Latvijā, bet 40 % no kopējā „Mēness aptieka” apkalpoto e-recepšu skaita saņemtas Rīgā.
„Sentor farm aptiekas” valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs atzīst: „Aptieka ir iedzīvotājiem Latvijā visērtāk pieejamā veselības aprūpes iestāde, kurā katrs jauninājums, kas var uzlabot farmaceitiskās aprūpes kvalitāti un pacienta apkalpošanu, uzlūkojams kā īpaši nepieciešams. Nenoliedzami saskatām e-receptes pozitīvo pienesumu pacientu apkalpošanā, un mūsu farmaceiti sāka tās apkalpot jau vasarā. Taču tagad farmaceiti katru dienu risina simtiem dažādas reizumis neparedzamas situācijas, kas aptiekas ikdienā ienākušas līdz ar obligāto jauninājumu – e-recepti valsts kompensējamo medikamentu iegādei, kā arī daudz aktīvāku e-receptes izrakstīšanu arī citiem medikamentiem. Esam pateicīgi saviem darbiniekiem par precizitāti, pacietību un ieinteresētību, lai procesa ieviešana sekmētos arvien labāk. Vienlaikus bažas sagādā tas, ka nereti sistēmas apkalpošana joprojām ir traucēta. Turklāt farmaceiti ir tie, kas tiešā saskarē ar pacientu risina situācijas, kurās vērojama pacienta un viņa tuvinieku rīcībā esošas informācijas nepietiekamība.”
„Mēness aptieka” farmaceite Brigita Jaunušāne atzīst: „Neraugoties uz to, ka ar e-receptēm strādājam jau vairāk nekā pusgadu, pirmās janvāra nedēļas prasījušas no kolēģiem papildu slodzi. Mūsu ikdienu apgrūtina situācijas, kad nevaram pacientam palīdzēt, jo nedarbojas sistēma, turklāt pacientam šīs situācijas ir grūti pamatojamas un izskaidrojamas, jo aizvien vērojam, ka pacientiem kopumā pietrūkst informācijas par e-receptes priekšrocībām un apkalpošanas niansēm. Taču informētības jautājums ar kolēģu, ārstu un arī plašsaziņas līdzekļu palīdzību ir atrisināms. Mēs priecājamies, ka ar katru dienu pie mums ierodas labāk informēti un par e-recepti vairāk zinoši pacienti.”
Uz Nacionālā Veselības dienesta informāciju balstīti „Mēness aptieka” padomi pacientiem
1. Ja ir izrakstīta e-recepte, uz aptieku jānāk ar personu apliecinošu dokumentu.
2. Vēlams zināt e-recepti izrakstījušā ārsta tālruni, lai e-receptes informāciju vajadzības gadījumā varētu precizēt.
3. Noteikti jāvaicā ārstam, kā varēs saņemt medikamentus tad, ja pacients pats uz aptieku nevar aiziet! Var norādīt E-veselības portālā citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei. Tad šim cilvēkam aptiekā jāuzrāda tikai savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc pacienta vārds, uzvārds. Cita iespēja – personai, kas dodas uz aptieku saņemt zāles savam radiniekam vai kaimiņam, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam un ir jāuzrāda e-receptes ID numurs, kas ir pieejams ārstam un pacientam (var būt izdrukāts no E-veselības portāla, kā attēls telefonā u.c.); šajos gadījumos jānosauc arī pacienta vārds, uzvārds.
4. Ja ar e-recepti iegādājaties zāles savam nepilngadīgajam bērnam, jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc bērna vārds un uzvārds.
5. Rēķināties, ka e-receptes apkalpošana sistēmas darbības pārtraukumu vai informācijas nepietiekamības dēļ atsevišķos gadījumos var prasīt mazliet vairāk laika. Lūgums būt saprotošiem un pacietīgiem, sadarboties ar farmaceitu!
6. Ņemt vērā, ka vienā e-receptē izrakstītie medikamenti jāsaņem aptiekā vienā pirkumā. Ja ārsts zāles izraksta uz trim mēnešiem, bet nevēlaties tās nopirkt vienā reizē, jālūdz izrakstīt trīs e-receptes.